Niżej wymienione podpunkty sprawiają mi najwięcej problemów. Codziennie rano budzę się, żeby z tym walczyć i iść w dobrym kierunku.

Wiem o tym, że czasami idę złą drogą. Jak każdy czasami zbaczam z dobrej drogi i wpadam w krzaki pełne kujących problemów. Z drugiej strony, często udaje mi się skręcić dobrze i podążać właściwą ścieżką. Myślę, że wielu z nas boryka się z podobnymi problemami. Łapcie 11 rzeczy, o których powinni pamiętać młodzi ludzie:


1. Nie YOLO, tylko YODO (You Only Die Once)

Widzę ten slogan wszędzie: na koszulkach, na wielu filmikach na YouTube i przynajmniej raz dziennie na jakimś memie. Często zapominamy o tym, że oprócz tego, że żyjemy tylko raz, umieramy także tylko jeden raz. Taka wersja tego skrótu pozwala nam bardziej przyziemnie spojrzeć na niektóre sprawy. Ogólnie ze słowem “śmierć” w środku zaczyna to brzmieć poważniej i bardziej jako przestroga.

2. Nie możesz cofnąć czasu

Wszystko co już zrobiłeś pozostanie takim jak było. Pamiętaj o tym podejmując trudne decyzje. Już nigdy nie będziesz miał szansy na to, żeby podejść do tej samotnej dziewczyny, która stała przy barze kilka lat temu. Już nigdy nie będziesz miał szansy wystartować z tym biznesem, z którym chciałeś, jak kończyłeś liceum. Większość decyzji, których żałujemy, to te nie podjęte przez nas kiedyś. Więc rusz dupę i działaj. Zacznij dzisiaj, a za kilka lat będziesz dziękował sobie za zrobienie tego pierwszego kroku.

3. Kac jest do dupy

Budzisz się w niedzielę albo w piątek, jeśli jesteś studentem. Susza w ustach. Głowa boli, a najgorsze jest to, że dobrze wiesz dlaczego źle się czujesz. Dobrze wiesz, że to przez tego jednego browara za dużo. Obiecujesz sobie, że to już ostatni raz i od dzisiaj nie pijesz. Potem przychodzi następna niedziela, a ty znowu znalazłeś się w tej samej sytuacji co tydzień temu. I tak w kółko.

4. Twoje ciało jest świątynią

Nasze ciała traktujemy jak śmietnik, nie jak świątynię. Zwłaszcza teraz, kiedy jesteśmy młodzi i silni, łatwo nam o tym zapomnieć. Możemy zapychać się kebabami, pić na umór, a i tak potrafimy szybko się zregenerować i żyć dalej. Warto pamiętać o tym, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Odpowiednio zachowana sprawność fizyczna wpływa na naszą sprawność psychiczną. Z tym zdrowym trybem życia jest trochę jak z kacem – obiecuję sobie co tydzień, że zacznę działać, ale jakoś o tym zapominam.

5. Kasa nie jest najważniejsza

Wyścig szczurów i ciągłe kminienie nad tym co by tu zrobić, żeby się nie narobić, ale dobrze zarobić. Za duża ilość takich myśli ma na nas zły wpływ. Ciągłe myślenie o pieniądzach przyćmiewa nam prawdziwe życie. Jak dla mnie, ludzie są w stanie poświęcić o dużo za dużo, za te kilka banknotów.

6. To ty jesteś u władzy

Ty decydujesz co zrobisz ze swoim życiem. Każdego dnia masz szansę ciągnąć to wszystko dalej, albo zakończyć przygodę. Codziennie podejmujesz mnóstwo decyzji, które w mniejszym lub w większym stopniu wpływają na twoje życie. Nie zapominaj o tym, że to ty jesteś u władzy. Nie podążaj za innymi. Idź swoją ścieżką. Weź odpowiedzialność za swoje życie w swoje ręce.

7. Czasami się mylisz

Każdemu może się zdarzyć. Taka już nasza natura, że czasami umysł płata nam figle i wmawia, że wszyscy inni są w błędzie, a my mamy rację. Czasami musisz odpuścić i przyznać rację innym. Nie bój się popełniać błędów, bo to z nich możesz wyciągnąć wnioski.

8. Hejtowanie to strata energii i czasu

Nie pokazuj innym jacy są słabi i pozbawieni umiejętności. Zajmij się sobą. Krytykuj tylko jeśli chcesz pomóc.

9. Nigdy nie jest za późno

Nigdy, ale to nigdy nie jest za późno. Wszystkiego można się nauczyć w dosyć krótkim czasie. Słyszałem, że na opanowanie jakiejkolwiek umiejętności wystarczy 20 godzin praktyki. Zacznij grać na gitarze i graj jak Clapton, idź na kurs tańca i wygraj mistrzostwa świata w Tangu, zainteresuj się ogrodnictwem i stwórz piękny ogródek. Wystarczy tylko chcieć.

10. Nie chodzi o to, co wiesz, ale o to, jak potrafisz to wprowadzać w życie

Na studiach pochłaniamy ogromne ilości materiałów naukowych. Uczymy się części z nich na pamięć i potem zapominamy. Zdobywamy masę wiedzy teoretycznej i prawie żadnej praktycznej. Dlatego właśnie studia są bez sensu. Większość absolwentów nie potrafi potem wprowadzić w życie tego, czego się nauczyli. To samo dotyczy książek. Nie czytaj wszystkiego i nie wierz w każde słowo. Przestań siedzieć z nosem w książkach i zacznij samemu sprawdzać jak rzeczy działają.

11. Ludzie nie będą cię lubili

Ludzie nie będą darzyli cię sympatią za nic. Na ich uwielbienie musisz zapracować. Uśmiechaj się, słuchaj ich i rób ciekawe rzeczy. Dzięki temu będziesz mógł się cieszyć obecnością ludzi, którzy będą się do ciebie uśmiechać i będą ciebie słuchać.


Przez nasze nieogarnięcie popełniamy wiele błędów, których powinniśmy unikać. Czasami wychodzimy na tym bardzo źle, a czasami udaje nam się uniknąć konsekwencji. Jedyne co może nas uratować to wyciąganie wniosków, chęć rozwoju i otwartość. Jak mówił Steve Jobs:

Stay Hungry. Stay Foolish.

Ja staram się stosować do tej rozkminy. A ty z czym masz najwięcej kłopotów? Daj znać w komentarzu.

photo credit: Alexandre Dulaunoy via photopin cc