Jeśli masz brodę, dowiesz się czegoś nowego na jej temat. Jeśli nie masz brody, to też się dowiesz czegoś nowego.


Już jakiś czas temu postanowiłem, że zapuszczę brodę. Ustaliłem, że nie zgolę jej do sierpnia 2014 roku. Wtedy na festiwalu Przystanek Woodstock odbywa się marsz ludzi z brodą. Chcę w nim uczestniczyć, a bez porządnej brody nie wypada. Brodę utrzymuję do dziś tyle, że już nieco krótszą. Po jakimś czasie noszenia brody, zacząłem zgłębiać ten temat. Niżej znajdziesz 7 ciekawych faktów na temat brody.

1. Pasuje do twarzy.

Broda po prostu pasuje do męskiej twarzy, bo jak by nie pasowała to by nam nie rosła. Poświęć jakiś czas na zapuszczanie i sprawdź jak będziesz wyglądał. Oczywiście nie możesz pozwolić jej rosnąć tak jak chce i w każdą stronę. O brodę trzeba dbać.

2. Oczyszcza powietrze i dba o skórę.

Mieszkam w Krakowie. Jest to trzecie najbardziej zanieczyszczone miasto w Europie, więc ciężko o dostęp do naprawdę świeżego powietrza. Broda oczyszcza je z toksyn i zanieczyszczeń jakie się w nim utrzymują. Dodatkowo broda zapewnia odpowiednie nawilżenie skóry i chroni od słońca, dzięki czemu skóra twarzy jest zdrowsza.

3. Pogonofobia.

Jak się okazuje istnieją ludzie którzy boją się brody. Nazwa pogodzi z gr. pogono czyli broda i phobia czyli strach. Nie wiem skąd wzięła się u nich ta fobia. Oni pewnie też zadają sobie to samo pytanie.

4. Głaskanie.

+10 do rozkmin. Dzięki głaskaniu brody możesz zaprezentować się w zjawiskowy sposób podczas poszukiwań odpowiedzi w swojej głowie. Ten ruch dłonią wzdłuż brody jest dokładnie tym, co pomoże Ci rozwiązać zagadkę.

5. IQ.

Broda sprawia, że wyglądasz mądrzej. Jednym z ważniejszych atrybutów filozofa jest broda. Im dłuższa tym więcej punktów do posiadanej wiedzy. Jeśli nie masz porządnej brody, nie możesz być porządnym filozofem.

6. Zaufanie.

I tutaj badania naukowców są po stronie brody (artykuł z opisem badań do pobrania). Jeśli chcesz żeby ludzie ci ufali, musisz zapuścić brodę. Okazuje się, że broda jest jednym z czynników, który wpływa na zaufanie jakim jesteśmy darzeni.

7. Rozmowa.

Jest to świetny temat do tzw. small talku. Jeśli kończą się tematy, to zawsze możesz opowiedzieć o tym jak ostatnio nie mogłeś rozczesać brody. Dodatkowo temat brody jest świetnym starterem. Pytanie o czas i historię zapuszczania zawsze się pojawia. Więc ta wymówka, która od zawsze nie pozwalała Ci podejść do tej pięknej jasnowłosej, może być wykreślona z listy twoich zmartwień.

Masz brodę? Udostępnij. Nie masz brody? Zapuść.

PS. Su su suchar na koniec: nie wiem czy o tym słyszałeś, ale ludzie na co dzień używają słowa, które określa mężczyzn bez brody. To kobiety.

photo credit: Child_of_light via CCsearch cc johnny_automatic via CCsearch cc