Codziennie korzystasz z tej przeglądarki. Google wie o Tobie bardzo wiele. Chcesz dowiedzieć się czegoś o Googlu?

Często zastanawiam się nad tym, co właściwie ten Google o mnie wie. Co jakiś czas zauważam, że to co wpisuję w Googla ma wpływ na reklamy jakie wyświetlają się na moim wallu na fejsie. Tym razem to ja zdecydowałem, że dowiem się czegoś nowego na temat tej ogromnej firmy. Postanowiłem sięgnąć po książkę Richarda L. Brandta “Potęga Google’a”, w której przeczytałem, że:

1. Google.org

Codziennie korzystasz z usług Google.com, jednak nie wiedziałeś, że istnieje strona Google.org, która jest filantropijnym oddziałem korporacji. Jeden z projektów prowadzonych w jej ramach to Flu Trends, który wykorzystuje informacje wpisywane przez nas do wyszukiwarki w celu oszacowania aktualnej zachorowalności na grypę na całym świecie.

2. Trzy lata.

Tyle pracownikom Google zajęło wymyślenie efektywnego systemu wyświetlania reklam, który spełniałby warunki jakie założyciele firmy określili (rozmieszczenie reklam miało służyć użytkownikom i nie spowalniać strony).

3. Dziesięć prawd.

Klikając w zakładkę O nas przejdziemy na stronę, gdzie znajdziemy dziesięć całkiem sensownych stwierdzeń, z którymi warto się zapoznać. Filozofia firmy.

4. Jeden milion

Mniejwięcej tyle maszyn jest na utrzymaniu Googla. Okazało się, że wykonanie odpowiednich obliczeń jest bardzo trudne. Ostatecznie, mądre głowy z Mountain View rozwiązały to za pomocą przeliczenia ilości pieniędzy, jaką Google wydaje na utrzymanie tych maszyn.

5. Great Firewall of China

Google działa na chińskim rynku pod adresem Google.cn. Korporacja wyrabia sobie markę etycznej firmy, jednak treści jakie możemy wyszukać na chińskim serwerze są poddawane cenzurze. Chiński rząd blokuje nieocenzurowaną stronę Googla, do której mieszkańcy tego kraju powinni mieć dostęp.

6. Cenzura

Niemiecki rząd wymaga od Googla (zresztą tak jak od każdej firmy prowadzącej taką działalność na terenie tego państwa) cenzurowania witryn publikujących treści nazistowskie. Dodatkowo Sergey (właściciel Googla) nie zgadza się na reklamowanie papierosów i alkoholu. Jako firma prywatna Google może cenzurować co chce.

7. Tysiąc lat

Oszacowano, że tyle czasu zajęłaby cyfryzacja siedmiu milionów woluminów znajdujących się w bibliotece University of Michigan. Google postanowiło podjąć to wyzwanie. Współpraca rozpoczęła się w 2004 roku, a już w 2008 pękł pierwszy milion zdigitalizowanych książek.

8. Gmail

Gmail.com początkowo działał jako Garfield Mail. Google musiało wykupić tę domenę od ludzi z garfield.com.

książka potęga googla

Książkę Richarda L. Brandta “Potęga Google’a” polecam każdemu, kto chce bardziej zgłębić temat. Książka jest stosunkowo krótka – około 200 stron. Można ją przeczytać jednym tchem. Uwaga bo wciąga!

photo credit: Stéfan via photopin cc