Już jakiś czas temu odkryłem piękno stanu, w którym znajduje się medytująca osoba. Wyciszenie, obniżenie poziomu stresu, poprawienie koncentracji i ogólnego stanu psychicznego – to tylko kilka punktów z długiej listy korzyści.

“Medytację nazywa się Wielkim Nauczycielem. To oczyszczająca próba ognia, która prowadzi powoli do zrozumienia.” – Henepola Gunaratana

Jak zacząć medytować?

sunset-691848_640

1. Znajdź swoje miejsce

Miejsce na medytację powinno charakteryzować się spokojem i odosobnieniem. Ważne żeby nikt Ci nie przeszkadzał i żeby było tam stosunkowo cicho.

2. Przyjmij wygodną pozycję

Usiądź w takiej pozycji, żeby było Ci wygodnie. Wyprostuj plecy i nie krzyżuj nóg. Ręce połóż na udach. Jeśli chcesz, możesz medytować w pozycji leżącej. Wszystko zależy od tego w jakiej sytuacji jest Ci najwygodniej.

3. Skup się na oddechu

Zacznij oddychać nosem. Zauważ, jak zimne jest powietrze kiedy przeprowadzasz wdech, a jak ciepłe kiedy przeprowadzasz wydech. Poczuj jak każdy wdech i wydech za każdym razem zapewnia Ci dopływ energii.

4. Ogarnij myśli

Jeśli masz problemy ze skupieniem się, powtarzaj sobie w myślach: “teraz wdech” i “teraz wydech”. Zaakceptuj każdą myśl jaka przyjdzie Ci do głowy i pozwól jej tam “być” dopóki sama nie odejdzie. Każdej myśli pozwalaj na swobodny przepływ. Ważne, aby na początku się nie zniechęcać i być cierpliwym.

5. Zakończ medytację

Zakończ medytację kiedy zechcesz. Wystarczy otworzyć oczy. To jest najpiękniejsze w tej aktywności – sam decydujesz kiedy chcesz zakończyć. Jeśli chcesz mogą to być godziny, a jeśli masz mało czasu może to być nawet 10 minut.

candle-335965_640

Jak każda aktywność, także medytacja działa w pełni tylko wtedy, kiedy praktykujemy ją regularnie. Ustal sobie dokładną porę codziennej medytacji (wystarczy tylko kilkanaście minut). Na przykład rano przed śniadaniem lub wieczorem tuż przed snem. Dzięki temu, że będziesz robić to o tej samej porze, po pewnym czasie wyrobisz sobie nawyk i automatycznie będziesz dążył do tego, żeby o tej porze praktykować medytację. Powodzenia!

 

photo credit: Jiuck via photopin cc HckySo via photopin cc AlicePopkorn via photopin cc